Čtyřkolka versus malotraktor

 

 Vybíráte stroj pro práci doma na zahradě, v lese nebo na poli? Prodejci čtyřkolek jsou schopni Vás přesvědčit o tom, že čtyřkolka je ten nejlepší pracovní stroj. Opak je ovšem pravdou.

 

Nabízíme přehled toho, proč je malotraktor lepší než čtyřkolka.

 

Traktor

Čtyřkolka

Pohon 4x4

ano

ano

Motor

3 válec

1 nebo 2 válec

Palivo

nafta

benzín

Tažení vleku

ano

ano

Sklápění vleku

ano

ne

Připojení strojů s vlastním pohonem

ano

ano

Připojení strojů bez pohonu

ano

ne

Vlastní hydraulická soustava

ano

ne

Vývodová hřídel

ano

ne

Maximální rychlost

15–25 km/h

50 km/h

Minimální rychlost

0,2 km/h

15 km/h

Profesionální stroj

ano

ne

Montáž navijáku

ano

ano

Čelní nakladač

ano

ne

 

 

 

Stroje připojitelné na čtyřkolku

 

Tyto stroje a všechny další, které najdete na ok-traktory.cz lze připojit a provozovat pomocí malotraktoru.

 

 

 

Čtyřkolku použijete pouze na tažení velmi lehkého vleku, který je mechanicky sklopný dozadu. Nedokážu si představit jak 400 kg vážící čtyřkolka dokáže ubrzdit na polní cestě ze svahu vlek o hmotnosti 800 kg.

 

Malotraktor díky hydraulické soustavě dokáže sklápět vlek na 3 strany pomocí hydraulického válce. Čtyřkolka nedokáže sklopit vlek.

 

Malotraktor zvládne všechny zemědělské, zahradní a lesní práce pomocí připojitelných strojů do tříbodového závěsu. Tyto stroje lze na malotraktor připojit do předního nebo zadního tříbodového závěsu, je potřeba dbát nato, aby stroje odpovídaly výkonu malotraktoru. Čtyřkolky nemají systém uchycení strojů, lze je pouze zapojit do tažného zařízení s ovládáním pomocí navijáku.

 

Vývodová hřídel PTO je nedílnou součástí každého malotraktoru a pomocí ní se přídavné stroje uvádějí do pohybu (mulčovače, rotavátory, štěpkovače a mnoho dalších). Žádná čtyřkolka není vybavena vývodovou hřídelí stroje jsou poháněny vlastním benzínovým motorem, které tyto stroje velmi prodražují.

 

Převodovka malotraktoru má několik rychlostních stupňů a jejich redukcí. Pro práci na poli nebo louce je důležité správné nastavení rychlosti, aby přídavné stroje pracovaly v optimálním režimu. Minimální pojezdová rychlost u malotraktorů je od 0,2 km/hod. A tady je jediná výhoda čtyřkolky, má vyšší maximální pojezdovou rychlost, malotraktor jede pouze do 15 km/h a v lepším případě do 25 km/hod. To znamená, že čtyřkolka je vhodná pro rychlou přepravu jedné nebo dvou osob z místa A do místa B. Převodovka CVTech na čtyřkolce má pouze dvě rychlosti bez možnosti nastavení pomalé pojezdové rychlosti. Tato převodovka není vhodná pro dlouhodobé zatížení s připojeným vlekem nebo strojem.

 

V porovnání spotřeby paliva vede opět malotraktor díky naftovému vodou chlazenému motoru. Při běžném provozu je spotřeba opravdu minimální. Čtyřkolka díky benzínovému jedno nebo dvouválcovému vzduchem chlazenému motoru má spotřebu benzínu neúměrně vysokou na to jakou odvádí práci.

 

Čelní nakladač lze připojit pouze k malotraktoru. Čtyřkolka není vybavena hydraulickým čerpadlem pro pohon nakladače.

 

Všechny malotraktory, kromě levných strojů vyrobených v Číně, jsou velmi profesionální stroje, to se týká i použitých malotraktorů dovezených z Japonska. Malotraktor může pracovat 24 hodin denně.  Čtyřkolky a UTV jsou hobby stroje pro občasné používání.

 

Ceny nových malotraktorů a čtyřkolek jsou srovnatelné. Malotraktor díky své funkčnosti, zpracování a možnosti připojit příslušenství má opět navrch.

 

Jedinou výhodou čtyřkolky je opravdu pouze vyšší pojezdová rychlost, ve všem ostatním malotraktor čtyřkolku převálcuje dost významně.

 

Výjimkou jsou stroje UTV, které mají sedadla vedle sebe a sklápěcí korbu pro přepravu materiálu až do hmotnosti 500 kg. Některé UTV jsou vybaveny naftovým motorem s nízkou spotřebou. Ovšem tento motor stroje zatěžuje cenou, která je větší v řádech desítek tisíc korun. Nadstandartní výbava UTV jako například uzavřená kabina, hydraulické sklápění a další, dokáží z těchto strojů udělat milionovou investici. I pro tyto stroje platí jako pro čtyřkolky, nemají hydraulickou soustavu a vývodový hřídel. UTV jsou určeny pro přepravu lehkého materiálu na kratší vzdálenost, tuto funkci plní na jedničku. UTV je ideální stroj pro farmu na údržbu oplocení pastvin.

 

Začínající farmáře nebo chovatele je snadné přesvědčit, že pracovní čtyřkolka je ten nejlepší stroj pro jejich podnikáni. Jakýkoliv malotraktor, i třeba 50 let starý, je vždy lepší volba než nová čtyřkolka.

 

Základem strojů na farmě a zemědělství je vždy traktor. Čtyřkolka by měla být pouze jako další stroj pro pomocné práce. Například pracujete celý den na poli, zahradě nebo lese? Manželka vám na čtyřkolce ráda přiveze oběd. Dochází vám nafta v traktoru? Skočíte na čtyřkolku a dojedete s kanystrem na čerpací stanici.

 

Závěrem, pokud chcete stroj s velkou užitnou hodnotou, který zastane většinu prací na poli, v lese nebo na zahradě, pak je malotraktor vždy ta nejlepší volba.