Jak vybrat malotraktor

 
 

Je těžké si představit práci v zemědělství bez traktoru. Traktor je nezbytný na malých farmách, pro práci v lese, pro údržbu komunikací a chodníků, Malou šířku a výkonný motor ocení především vinaři, sadaři a zahradníci ve sklenících. . Aby však byl tento stroj efektivní a hospodárný, měl by být přizpůsoben specifikám prováděných prací a individuálním potřebám majitele. V tomto článku vám přiblížíme, jak vybrat ten správný traktor pro vaše potřeby.

Výběr traktoru – čemu byste měli věnovat pozornost?

V současné době je na trhu k dispozici velké množství různých modelů a značek traktorů, proto je při konečném výběru nutné vzít v úvahu mnoho důležitých parametrů. Stojí proto strávit čas a energii porovnáváním různých strojů na základě analýzy vašich vlastních potřeb a požadavků na malotraktor. Výběr správného traktoru může přispět k řadě významných výhod. Poměr cena – výkon je důležitý pro porovnání nákladů vynaložených na nákup vozidla a provozních nákladů. Neméně důležité jsou otázky pracovního pohodlí, snadného používání, bezpečnosti a spolehlivosti používání. V současné době se stále více věnuje také ekologickým otázkám.

Zemědělství a malé farmy

Velikost farmy je bezpochyby jedním z nejdůležitějších kritérií, která je třeba vzít v úvahu při rozhodování o koupi traktoru. Je třeba brát v úvahu nejen její celkovou plochu, ale také počet jednotlivých polí a vzdálenost mezi nimi. Rovněž stojí za upřesnění specifikace každého pole. Například, pokud máte malé pole nepravidelného tvaru, měli byste se zaměřit na takové modely traktorů, které se vyznačují vysokou manévrovatelností. Bonita půdy může mít také určitý dopad na výběr traktoru. Pokud je půda v našich polích těžší, měli byste věnovat pozornost vozidlům s mírně vyšším výkonem motoru. Na druhou stranu, v případě malých farem je spíše zbytečné kupovat traktor s příliš velkým výkonem motoru. Malotraktor na farmě by měl být vždy vybaven čelním nakladačem, který usnadňuje manipulaci s balíky slámy nebo sena. Pomocí čelní nakladače lze nakládat i sypké materiály.

Les

Pro práci v lese je potřeba vědět jaké práce malotraktor bude vykonávat.  Pokud požadujete pouze vyvážení dřeva vlekem postačuje malotraktor s výkonem od 15 HP. Na práci s navijákem je rozhodující velikost navijáku, v naší nabídce je naviják 2 t, který lze také provozovat s malotraktorem s výkonem 15 HP.  V lese můžete zpracovat dřevo štěpkovačem, špalíkovačem nebo štípačkou. Opět záleží na velikosti stroje a průměru zpracovávaného materiálu. 

Jak vybrat malotraktor

Kubota GL s čelním nakladačem

Malotraktor pro malou farmu.

Yanmar AF120

Pro naviják a štěpkovač postačí 20 HP.

Jak vybrat malotraktor

Výběr traktoru

Vybírejte vždy od renomovaných značek Kubota, John Deere, Avenberg, Yanmar, Kioti, Solis,  tyto značky mají sít prodejních míst a servisů. Sklady v Evropě zajistí rychlou dostupnost náhradních dílů. 

Vyvarujte se nákupu malotraktoru od čínských výrobců, tyto traktory dovážejí malé firmy, které traktory pouze dovážejí, nemají dostupné náhradní díly ani kvalitní servis. Nedoporučujeme nákupy malotraktorů těchto značek DongFeng, Zoomlion, YTO, Detank, Foton.

Pokud vybíráte mezi oblíbenými použitými japonskými malotraktory Kubota, Yanmar, Iseki, Mitsubishi, Hinomoto jsou vždy lépe zpracované a technicky vybavenější. Systém asistenta zatáčení a poloautomatická převodovka je výbava kterou na evropských verzích nenajdete. Náhradní díly jsou pro tyto malotraktory méně dostupné. Oficiální dovozci nemohou tyto náhradní díly zajistit, protože tyto malotraktory byly vyrobeny pro Japonský trh, z tohoto důvodu se náhradní díly na tyto malotraktory do Evropy oficiálně nedovážejí. Dovozci použitých japonských malotraktorů také nemohou zajistit rychlé dodání náhradních dílů. 

Protože jsou pouze 4 možnosti, jak se dostat k náhradním dílů na použité japonské malotraktory. 

1. Objednání nového originálního dílu přímo z Japonska, toto řešení je časově a finančně náročné.

2. Demontáž z jiného malotraktoru, rychlé a levnější řešení, ovšem bez záruky, jak dlouho bude nebo zda vůbec bude náhradní díl fungovat

3. Oprava stávajícího poškozeného dílu

4. Ložiska a gufera jsou dostupné v ČR.

Vyberte si 2-3 varianty traktoru.

Najdete si nejbližšího prodejce.

U prodejce si domluvte návštěvu pro předvedení stroje.

Pokud je to možné vyzkoušejte, zda má traktor pohodlnou sedačku a lehce přípustné ovládání prvků traktoru. Pohodlí při práci je velmi důležité.