SDS-plus

Systém upínání nástrojů SDS-PLUS Steck-Dreh-Sitz" (Vložit – Otočit – Držet) je nejrozšířenějším systémem pro vrtací kladiva a sekací kladiva v hmotnostní kategorii 2-4 kg do maximální energie úderu 5 Joule. Stopka nástroje SDS PLUS má průměr 10 mm a je doplněna dvěma podélnými drážkami, které slouží k přesnějšímu vedení nástroje při použitém příklepu. Další dvě drážky slouží pro aretaci nástroje pomocí ocelové kuličky.

Vznikl na základě požadavků uživatelů na rychlou výměnu nástrojů při práci se sekacím kladivem nebo vrtacím kladivem. Systém upínání nástrojů SDS PLUS byl vyvinut v roce 1975 firmou BOSCH a název vznikl složením počátečních písmen "Steck-Dreh-Sitz" (Vložit – Otočit – Držet). Systém SDS je nedílnou součástí každého kladiva s elektro-pneumatickým příklepem.

Výhodou systému je rychlost výměny nástrojů, jednoduchost obsluhy, spolehlivost. Nevýhodou je mírná vůle upnutého nástroje. Upínání SDS-PLUS se používá u příklepových vrtáků od průměru 4 mm do 32 mm a délek od 50 mm do 1000 mm, u plochých, špičatých a speciálních sekáčů, vrtacích korunek a dalších nástavců a adaptérů.